Pondelok, 26. marec 2007, 23:00 - Krátke a snáď nie bezduché zamyslenie sa na tému workoholizmus.
Už sa Vám určite stalo, že Vás známy či priateľ pri prehnanej dávke sebarealizácie nazval workoholikom. Je to už zaužívaný spôsob „nadávania si“, či v niektorých prípadoch nepochopenia, ojedinele dokonca prejavom úcty.
Čo vlastne slovom workoholik chceme dotyčnej osobe naznačiť? Aký význam slovo workoholik v našich ústach má? Je možné jednoznačne stanoviť hranicu od – do?
Na to, že som sľúbil krátke zamyslenie sa, tu začína byť veľa otázok. Aj keď viac slov nemusí automaticky znamenať porušenie podmienky krátkeho zamyslenia sa. Ľudský mozog je vraj zatiaľ stále najvýkonnejším procesorom a tak i krátke zamyslenie sa môže vyvolať potrebu použiť príval slov.
Pár ľudí ma už týmto „čestným“ titulom stihlo obdariť a niektorí z nich pôsobili dosť presvedčivo aj keď ťažko povedať, či to mysleli skutočne vážne. V mojom ponímaní označuje slovo workoholik človeka neschopného akéhokoľvek relaxu okrem nevyhnutnej prestávky v podobe 3-4 hodín spánku, ktorú si organizmus skôr či neskôr určite vyžiada. Je pre mňa tiež synonymom človeka, ktorý nedokáže samovoľne vypnúť a oddať sa „oslobodzujúcemu“ ničnerobeniu, určitej miere pôžitkárstva, pre ktorého je dovolenka trpeným, nutným zlom.
Priznávam, patrím k skupine, ktorá sa snaží stráviť v priemere 16 hodín denne činorodou prácou. Priznávam, boli obdobia keď sa tento priemer pohyboval aj vo vyšších hodnotách. To však už v dnešnej dobe nie je ničím výnimočným, vo svojom okolí poznám „x“ podobných prípadov. Je teda dnešná doba dobou workoholizmu? Alebo je to len nutná zmena súvisiaca s prerodom spoločnosti smerom k fungujúcemu kapitalizmu?
Ako som už uznal, moje správanie možno nesie znaky tejto novodobej choroby ľudstva. Na svoju obranu však uvádzam aj to, že stále som schopný dobrovoľne a nezávisle od vôle iných vypnúť, oddať sa chvíľam s rodinou, priateľkou, priateľmi. Dokážem si užívať víkendy plnými dúškami a čo je zrejme hlavným znakom toho, že som zatiaľ v poriadku je to, že na rozdiel od skutočných workoholikov, ja počas tohto ničnerobenia či užívania si blízkych nepociťujem výčitky. Tento fakt by som teda ja stanovil za rozlišovacie znamenie a hranicu medzi skutočnou a zdanlivou civilizačnou chorobou 21. storočia.
Tí z Vás, ktorí po prečítaní týchto riadkov dostanú rovnakú potrebu zamyslieť sa nad sebou a štádiom vývinu tejto choroby v ich prípade, skúste to menšou spoveďou samých seba. Ak výčitky pri ničnerobení skutočne prichádzajú, je čas ubrať, spomaliť, v extrémnych prípadoch vyhľadať pomoc. Všetko závisí od sily vôle, schopnosti priznať si fakty a tiež od vplyvu okolia.
Aj naďalej Vám však prajem dostatok zanietenia pre dobrú vec.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára