Stránky

utorok 12. februára 2008

FastStone Image Viewer

Zrejme už nenávratne sú preč doby, keď bol IrfanView doslova nenahraditeľnou súčasťou každého osobného počítača. Určite nechcem znižovať jeho prínos v oblasti prezerania fotografií a obrázkov na PC, skôr naopak, vzdávam hold. V súčasnosti však dochádza k postupnému nahradzovaniu tohto obľúbeného prehliadača konkurenciou, ktorá v porovnateľnej rýchlosti prináša aj určitú pridanú hodnotu navyše. Taktiež patrím k skupine, ktorá od Irfanu už pred pár rokmi prešla ku konkurencii. Tou skutočne podľa mňa kvalitnou a rovnako pre domácich používateľov bezplatnou je dvojica prehliadačov XnView a FastStone Image Viewer.

Nakoľko tipujem, že v našich končinách je mierne viac rozšírený práve prvý z menovanej dvojice, dnešný príspevok venujem osvete okolo prehliadača FastStone Image Viewer.V čase písania tohto článku je aktuálnou verzia 3.5. A s čím teda FIV prichádza? S podporou všetkých bežne používaných formátov obrázkov, vrátane formátov TIFF a RAW pre skutočných milovníkov fotografie. Prostredie programu sa na prvý pohľad ničím neodlišuje od svojich konkurentov, inak povedané – drží sa starej dobrej a časom odskúšanej cesty. Oknu dominujú v pravej strane náhľady prechádzaných priečinkov a ľavá strana patrí prieskumníku so stromovou štruktúrou.

Hlavné okno prehliadača


Snáď každý bežný používateľ a zároveň majiteľ digitálneho fotoaparátu očakáva od svojho prehliadača fotografií aj základné editačné funkcie ako sú tak často spomínané odstraňovanie efektu červených očí, získavanie fotografií priamo z digitálneho fotoaparátu, tlač obrázkov, priamy import obrázkov zo skenera, orezávanie, zmena veľkosti a rozlíšenia, prevod na čiernobielu fotografiu, otáčanie obrázkov, jednoduché posielanie obrázkov e-mailom pomocou prednastaveného klienta elektronickej pošty, apod. Tieto funkcie sú dostupné aj tu. Ba čo viac, FIV ide ďalej a ponúka aj niektoré pokročilejšie funkcie akými sú napr. tzv. Draw board, ktorý umožní vkladanie textu a jednoduchých symbolov do obrázkov, rôzne efekty pre prácu s fotografiami, možnosť vzájomného porovnávania až 4 obrázkov súčasne či tvorba spustiteľných prezentácií (formát .exe).

Draw Board umožní jednoduchú editáciuPorovnávanie fotografií v prostredí programu


Silnou stránkou programu sú už aj takmer povinné hromadné konverzie súborov, ako aj možnosť hromadného premenovania súborov. V prípade, že Vám možnosti úprav obrázkov nepostačujú, je tu stále pohodlná možnosť otvoriť súbor priamo z prostredia FIV v externom editore, napr. v populárnom Gimpe.

Hromadná konverzia súborov


Niektorí z Vás sa možno ohradia, že zatiaľ som neuviedol nič, čo by nezvládlo aj množstvo iných prehliadačov. To, čo robí program skutočne kvalitným je však jeho praktickosť a „návykovosť“ práce s ním. A to je jednou z najsilnejších stránok programu. Ako bývalého používateľa XnView ma FIV dostal svojou jednoduchosťou a praktickosťou. Práca s ním je skutočne efektívna a už po niekoľkých dňoch budú pre vás najčastejšie používané operácie rutinou a hračkou.

Návykový pás náhľadov


Áno, práve intuitívne ovládanie, silne návykové klávesové skratky a efektivita práce s programom sú hlavnými dôvodmi, prečo FIM vyskúšať. Program určite nesadne každému a niektorí ho možno zavrhnú a ostanú verní svojmu preferovanému prehliadaču. Pre tých, ktorí však nemajú vo výbere prehliadača obrázkov a fotografií definitívne jasno tu mám jeden mimoriadne silný tip dostupný aj v prenosnej, tzv. portable verzii.

Snáď jediným neduhom je absencia slovenskej lokalizácie. To je však subjektívne tvrdenie, nakoľko nie každému chýbajúca slovenčina musí prekážať.

Necháte sa presvedčiť?

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára